Hoppa till sidans innehåll

Veteran-OL 2 juni 2016 sträcktider


Bana A lång (15 / 15) Tid Efter
1. Curt Karlsson Nyköpings OK 56:27
  5:42 (5:42) 3:19 (9:01) 5:39 (14:40) 3:19 (17:59) 7:17 (25:16) 4:15 (29:31)
  5:47 (35:18) 1:46 (37:04) 10:56 (48:00) 4:55 (52:55) 2:05 (55:00) 1:27 (56:27)
2. Roger Danielsson Linköpings OK 59:04 +2:37
  6:34 (6:34) 4:25 (10:59) 6:24 (17:23) 2:52 (20:15) 8:36 (28:51) 4:11 (33:02)
  4:26 (37:28) 2:25 (39:53) 10:48 (50:41) 4:59 (55:40) 2:00 (57:40) 1:24 (59:04)
3. Hans Holgersson OK Måsen 1:00:36 +4:09
  5:30 (5:30) 3:19 (8:49) 6:13 (15:02) 3:07 (18:09) 12:48 (30:57) 3:50 (34:47)
  4:44 (39:31) 1:33 (41:04) 11:10 (52:14) 4:43 (56:57) 2:12 (59:09) 1:27 (1:00:36)
4. Bo Jernberg OK Roxen 1:02:10 +5:43
  5:40 (5:40) 3:28 (9:08) 7:55 (17:03) 2:41 (19:44) 7:49 (27:33) 4:24 (31:57)
  4:53 (36:50) 1:47 (38:37) 13:43 (52:20) 6:04 (58:24) 2:02 (1:00:26) 1:44 (1:02:10)
5. Stephan Svensson Linköpings OK 1:03:12 +6:45
  7:01 (7:01) 3:51 (10:52) 6:33 (17:25) 3:02 (20:27) 7:44 (28:11) 4:34 (32:45)
  5:36 (38:21) 2:16 (40:37) 12:14 (52:51) 6:28 (59:19) 2:00 (1:01:19) 1:53 (1:03:12)
6. Sievert Gustafsson Tjällmo-Godegårds OK 1:07:42 +11:15
  8:18 (8:18) 4:08 (12:26) 6:18 (18:44) 3:32 (22:16) 9:07 (31:23) 4:57 (36:20)
  5:12 (41:32) 1:58 (43:30) 14:38 (58:08) 5:25 (1:03:33) 2:39 (1:06:12) 1:30 (1:07:42)
7. Peter Jakobsson Linköpings OK 1:10:21 +13:54
  7:16 (7:16) 3:49 (11:05) 8:21 (19:26) 2:58 (22:24) 11:17 (33:41) 4:24 (38:05)
  4:37 (42:42) 3:43 (46:25) 12:28 (58:53) 7:18 (1:06:11) 2:44 (1:08:55) 1:26 (1:10:21)
8. Lars Ström Tjällmo-Godegårds OK 1:18:46 +22:19
  10:50 (10:50) 4:35 (15:25) 8:23 (23:48) 8:10 (31:58) 7:17 (39:15) 5:52 (45:07)
  4:43 (49:50) 2:10 (52:00) 12:03 (1:04:03) 5:07 (1:09:10) 8:14 (1:17:24) 1:22 (1:18:46)
9. Britt-Marie Aldén OK Kolmården 1:21:23 +24:56
  14:48 (14:48) 9:25 (24:13) 7:56 (32:09) 2:48 (34:57) 7:06 (42:03) 5:00 (47:03)
  4:48 (51:51) 1:37 (53:28) 13:30 (1:06:58) 5:57 (1:12:55) 6:57 (1:19:52) 1:31 (1:21:23)
10. Anders Kjell Linköpings OK 1:22:18 +25:51
  9:31 (9:31) 6:23 (15:54) 7:50 (23:44) 3:41 (27:25) 9:22 (36:47) 6:29 (43:16)
  5:46 (49:02) 1:31 (50:33) 15:22 (1:05:55) 12:30 (1:18:25) 2:21 (1:20:46) 1:32 (1:22:18)
11. Runar Aldén OK Kolmården 1:22:46 +26:19
  24:31 (24:31) 3:51 (28:22) 9:06 (37:28) 2:51 (40:19) 7:44 (48:03) 5:05 (53:08)
  5:24 (58:32) 2:17 (1:00:49) 11:38 (1:12:27) 6:02 (1:18:29) 2:33 (1:21:02) 1:44 (1:22:46)
12. Arne Andersson OK Motala 1:36:45 +40:18
  23:41 (23:41) 4:18 (27:59) 7:07 (35:06) 3:45 (38:51) 12:58 (51:49) 5:05 (56:54)
  5:57 (1:02:51) 2:34 (1:05:25) 16:41 (1:22:06) 7:08 (1:29:14) 5:11 (1:34:25) 2:20 (1:36:45)
13. Uno Berg OK Motala 1:45:01 +48:34
  26:16 (26:16) 4:42 (30:58) 8:08 (39:06) 4:18 (43:24) 11:02 (54:26) 6:23 (1:00:49)
  7:29 (1:08:18) 3:13 (1:11:31) 17:37 (1:29:08) 8:17 (1:37:25) 5:00 (1:42:25) 2:36 (1:45:01)
  Ove Caesar Tjällmo-Godegårds OK Felst.
  29:05 (29:05) 10:18 (39:23) 8:27 (47:50) 3:32 (51:22) – (–) – (–)
  – (–) – (–) – (1:12:27) 5:19 (1:17:46) 2:31 (1:20:17) 1:35 (1:21:52)
  Ulf Waldenfjord Linköpings OK Felst.
  7:05 (7:05) 4:29 (11:34) 6:08 (17:42) 3:19 (21:01) 7:50 (28:51) 9:15 (38:06)
  5:18 (43:24) 1:49 (45:13) – (–) – (–) – (–) – (1:15:45)
Bana B mellan (31 / 31) Tid Efter
1. Erik Hallgren Finspångs SOK 39:16
  7:56 (7:56) 3:00 (10:56) 5:55 (16:51) 3:18 (20:09) 11:42 (31:51) 3:52 (35:43)
  1:47 (37:30) 1:46 (39:16)
2. Håkan Alderud Nyköpings OK 41:05 +1:49
  8:35 (8:35) 2:50 (11:25) 5:38 (17:03) 2:55 (19:58) 13:08 (33:06) 4:07 (37:13)
  2:30 (39:43) 1:22 (41:05)
3. Curt Thorén Nyköpings OK 42:45 +3:29
  9:31 (9:31) 2:46 (12:17) 6:11 (18:28) 2:54 (21:22) 13:38 (35:00) 4:11 (39:11)
  2:08 (41:19) 1:26 (42:45)
4. Göran Forsberg Sage Orienteering and Rogaining Club 43:43 +4:27
  13:41 (13:41) 4:16 (17:57) 5:40 (23:37) 2:54 (26:31) 10:26 (36:57) 3:45 (40:42)
  1:46 (42:28) 1:15 (43:43)
5. Bo Karlsson Nyköpings OK 44:05 +4:49
  11:37 (11:37) 2:50 (14:27) 5:45 (20:12) 2:54 (23:06) 13:03 (36:09) 4:10 (40:19)
  2:13 (42:32) 1:33 (44:05)
6. Anders Moberg Katrineholms OK 44:51 +5:35
  12:41 (12:41) 2:52 (15:33) 5:47 (21:20) 2:41 (24:01) 13:18 (37:19) 4:16 (41:35)
  2:10 (43:45) 1:06 (44:51)
7. Tore Karlsson Tjällmo-Godegårds OK 45:24 +6:08
  9:56 (9:56) 3:44 (13:40) 6:44 (20:24) 4:09 (24:33) 13:28 (38:01) 4:01 (42:02)
  1:52 (43:54) 1:30 (45:24)
8. Göran Levinsson OK Roxen 45:58 +6:42
  9:33 (9:33) 4:01 (13:34) 7:21 (20:55) 3:32 (24:27) 12:31 (36:58) 4:51 (41:49)
  2:24 (44:13) 1:45 (45:58)
9. Kenneth Ljungberg Nyköpings OK 47:51 +8:35
  13:32 (13:32) 4:59 (18:31) 6:23 (24:54) 3:18 (28:12) 12:16 (40:28) 3:59 (44:27)
  2:01 (46:28) 1:23 (47:51)
10. Jan-Olof Gust Katrineholms OK 48:32 +9:16
  8:57 (8:57) 4:45 (13:42) 7:23 (21:05) 3:31 (24:36) 13:29 (38:05) 6:31 (44:36)
  2:23 (46:59) 1:33 (48:32)
11. Per Gustavsson OK Roxen 48:58 +9:42
  10:37 (10:37) 3:45 (14:22) 7:54 (22:16) 3:56 (26:12) 13:11 (39:23) 5:14 (44:37)
  2:46 (47:23) 1:35 (48:58)
12. Nils Sjödin GOIF Tjalve 50:38 +11:22
  10:22 (10:22) 4:05 (14:27) 8:43 (23:10) 4:29 (27:39) 14:19 (41:58) 4:25 (46:23)
  2:29 (48:52) 1:46 (50:38)
13. Lars Persson Finspångs SOK 51:39 +12:23
  9:59 (9:59) 3:43 (13:42) 9:26 (23:08) 3:11 (26:19) 12:21 (38:40) 8:21 (47:01)
  2:52 (49:53) 1:46 (51:39)
14. Gösta Lindman Finspångs SOK 52:38 +13:22
  13:31 (13:31) 3:50 (17:21) 8:03 (25:24) 3:54 (29:18) 12:54 (42:12) 6:08 (48:20)
  2:28 (50:48) 1:50 (52:38)
15. Rolf-Inge Karlsson Boxholm-Mjölby OL 53:50 +14:34
  14:58 (14:58) 3:54 (18:52) 8:58 (27:50) 3:14 (31:04) 12:36 (43:40) 5:50 (49:30)
  2:39 (52:09) 1:41 (53:50)
16. Yngve Pettersson Linköpings OK 56:39 +17:23
  11:10 (11:10) 5:04 (16:14) 7:16 (23:30) 4:10 (27:40) 20:48 (48:28) 4:24 (52:52)
  2:18 (55:10) 1:29 (56:39)
17. Olle Arman Nyköpings OK 56:54 +17:38
  22:33 (22:33) 4:59 (27:32) 6:36 (34:08) 3:13 (37:21) 12:09 (49:30) 4:00 (53:30)
  2:01 (55:31) 1:23 (56:54)
18. Jan Pettersson OK Roxen 57:23 +18:07
  11:07 (11:07) 3:55 (15:02) 7:54 (22:56) 3:48 (26:44) 19:57 (46:41) 5:40 (52:21)
  2:40 (55:01) 2:22 (57:23)
19. Kjell Hagström Linköpings OK 57:42 +18:26
  12:33 (12:33) 4:37 (17:10) 7:45 (24:55) 5:28 (30:23) 18:08 (48:31) 4:24 (52:55)
  2:28 (55:23) 2:19 (57:42)
20. Mona Forsberg Sage Orienteering and Rogaining Club 58:03 +18:47
  19:22 (19:22) 4:15 (23:37) 8:16 (31:53) 3:20 (35:13) 12:52 (48:05) 4:41 (52:46)
  3:10 (55:56) 2:07 (58:03)
21. Anders Hedin Motala AIF OL 58:44 +19:28
  11:23 (11:23) 5:43 (17:06) 7:37 (24:43) 8:02 (32:45) 15:58 (48:43) 5:00 (53:43)
  3:08 (56:51) 1:53 (58:44)
22. Carina Lindman Finspångs SOK 58:59 +19:43
  12:50 (12:50) 5:26 (18:16) 9:48 (28:04) 4:04 (32:08) 16:38 (48:46) 5:43 (54:29)
  2:40 (57:09) 1:50 (58:59)
23. Otto Holmdahl Linköpings OK 59:42 +20:26
  13:20 (13:20) 4:39 (17:59) 9:11 (27:10) 4:59 (32:09) 16:44 (48:53) 5:28 (54:21)
  2:36 (56:57) 2:45 (59:42)
24. Inga-Lill Pettersson Linköpings OK 59:53 +20:37
  16:11 (16:11) 5:40 (21:51) 6:44 (28:35) 4:05 (32:40) 19:04 (51:44) 4:11 (55:55)
  2:29 (58:24) 1:29 (59:53)
25. Hans Gustavsson Nyköpings OK 1:00:17 +21:01
  18:51 (18:51) 4:03 (22:54) 8:24 (31:18) 3:49 (35:07) 14:58 (50:05) 5:22 (55:27)
  2:43 (58:10) 2:07 (1:00:17)
26. Lars-Erik Ols OK Roxen 1:00:44 +21:28
  16:44 (16:44) 5:06 (21:50) 6:52 (28:42) 2:44 (31:26) 15:36 (47:02) 5:17 (52:19)
  6:53 (59:12) 1:32 (1:00:44)
27. Vivi Holgersson OK Måsen 1:01:04 +21:48
  19:57 (19:57) 4:17 (24:14) 8:20 (32:34) 3:24 (35:58) 15:13 (51:11) 5:10 (56:21)
  2:54 (59:15) 1:49 (1:01:04)
28. Gunnar Carlson OK Roxen 1:01:07 +21:51
  22:34 (22:34) 4:18 (26:52) 7:11 (34:03) 4:50 (38:53) 13:10 (52:03) 4:40 (56:43)
  2:41 (59:24) 1:43 (1:01:07)
29. Maja-Stina Gustavsson OK Roxen 1:08:10 +28:54
  17:07 (17:07) 5:13 (22:20) 8:33 (30:53) 6:58 (37:51) 17:52 (55:43) 6:19 (1:02:02)
  3:46 (1:05:48) 2:22 (1:08:10)
  Gunnar Carlén OK Måsen Felst.
  12:26 (12:26) 4:58 (17:24) 6:22 (23:46) 3:11 (26:57) – (–) – (–)
  – (–) – (1:01:52)
  Per Wirén OK Kolmården Utg.
  10:45 (10:45) 4:01 (14:46) 8:15 (23:01) 4:04 (27:05) – (–) – (–)
  – (–) – (–)
Bana C kort (19 / 19) Tid Efter
1. Inga Johansson Nyköpings OK 38:17
  7:08 (7:08) 9:20 (16:28) 13:42 (30:10) 3:58 (34:08) 2:15 (36:23) 1:54 (38:17)
2. Eva-Britt Hultquist Finspångs SOK 43:48 +5:31
  5:46 (5:46) 9:48 (15:34) 14:59 (30:33) 6:29 (37:02) 4:21 (41:23) 2:25 (43:48)
3. Kjell Johansson Nyköpings OK 43:57 +5:40
  7:22 (7:22) 8:28 (15:50) 18:31 (34:21) 4:55 (39:16) 2:34 (41:50) 2:07 (43:57)
4. Bertil Wahlqvist IFK Norrköpings OK 44:19 +6:02
  6:55 (6:55) 11:16 (18:11) 15:02 (33:13) 6:00 (39:13) 2:58 (42:11) 2:08 (44:19)
5. Per Karlsson Nyköpings OK 44:45 +6:28
  5:45 (5:45) 8:33 (14:18) 18:58 (33:16) 7:27 (40:43) 2:11 (42:54) 1:51 (44:45)
6. Göran Sjögren IFK Norrköpings OK 46:07 +7:50
  6:53 (6:53) 9:36 (16:29) 16:54 (33:23) 6:58 (40:21) 3:24 (43:45) 2:22 (46:07)
7. Britten Persson Finspångs SOK 47:10 +8:53
  9:05 (9:05) 9:17 (18:22) 16:06 (34:28) 6:21 (40:49) 4:05 (44:54) 2:16 (47:10)
8. Anders Johansson Nyköpings OK 47:21 +9:04
  7:27 (7:27) 9:24 (16:51) 18:03 (34:54) 6:59 (41:53) 3:11 (45:04) 2:17 (47:21)
9. Britt Pettersson OK Roxen 49:21 +11:04
  8:03 (8:03) 10:40 (18:43) 17:27 (36:10) 6:58 (43:08) 3:37 (46:45) 2:36 (49:21)
10. Folke Simonsson OK Roxen 49:46 +11:29
  10:20 (10:20) 10:04 (20:24) 17:12 (37:36) 6:49 (44:25) 3:02 (47:27) 2:19 (49:46)
11. Ann-Cathrine Sundqvist OK Motala 52:27 +14:10
  7:20 (7:20) 9:57 (17:17) 19:26 (36:43) 6:49 (43:32) 3:15 (46:47) 5:40 (52:27)
12. Nils-Erik Åberg Tjällmo-Godegårds OK 59:11 +20:54
  8:23 (8:23) 13:26 (21:49) 21:25 (43:14) 8:48 (52:02) 3:58 (56:00) 3:11 (59:11)
13. Britt-Marie Ols Roxen 1:03:22 +25:05
  21:46 (21:46) 13:41 (35:27) 14:40 (50:07) 6:53 (57:00) 3:05 (1:00:05) 3:17 (1:03:22)
14. Inger Gustafsson OK Roxen 1:03:51 +25:34
  23:19 (23:19) 13:38 (36:57) 14:36 (51:33) 6:52 (58:25) 2:59 (1:01:24) 2:27 (1:03:51)
15. Hans Kleist OK Roxen 1:11:54 +33:37
  13:47 (13:47) 14:14 (28:01) 23:03 (51:04) 12:49 (1:03:53) 4:41 (1:08:34) 3:20 (1:11:54)
16. Ingemar Greis OK Måsen 1:12:43 +34:26
  26:25 (26:25) 11:56 (38:21) 20:27 (58:48) 6:14 (1:05:02) 5:18 (1:10:20) 2:23 (1:12:43)
17. Rolf Blad Nyköpings OK 1:19:24 +41:07
  9:44 (9:44) 15:47 (25:31) 28:00 (53:31) 12:33 (1:06:04) 8:43 (1:14:47) 4:37 (1:19:24)
18. Kerstin Blom OK Kolmården 1:24:10 +45:53
  25:55 (25:55) 13:57 (39:52) 28:23 (1:08:15) 7:50 (1:16:05) 5:12 (1:21:17) 2:53 (1:24:10)
19. Erik Pettersson Katrineholms OK 1:41:32 +63:15
  31:26 (31:26) 16:18 (47:44) 28:00 (1:15:44) 13:24 (1:29:08) 7:54 (1:37:02) 4:30 (1:41:32)

 

Skapad av MeOS 3.3.579: 2016-06-03 21:50:37

Uppdaterad: 27 OKT 2017 09:53 Skribent: Per Fröberg

Postadress:
Tjalve IF Norrköping
Sprängstensgatan 20
60379 Norrköping

Kontakt:
Tel: 0733505696
E-post: This is a mailto link

 Bli medlem

 


 

Friidrottens sponsorer

 

bergfastighet  

 

 

 

 

 

 


 Samarbetspartner